avagy, mi legyen az otthonodban meghűlés, megfázás ellen?
A természet patikája széles spalettájával segít az egészségünk megőrzésében és tüneteink enyhítésében. Nézzük, miként segít a népi gyógymód, hogyan használd fűszer- és gyógynövényeinket egy adott probléma esetén, saját magad és mások tüneteinek enyhítésére, vagy éppen egészégének megőrzése érdekében.
A sokoldalú HAGYMA – a légutak antibiotikuma!
Irdalt mézes hagyma: egy nagy fej vöröshagyma tetejét beirdaljuk, kiemeljük a középső részét és a helyére mézet teszünk. Állni kell hagyni, majd a méz kikanalazható belőle és utána a hagymát is elfogyaszthatjuk.
Hagymatea: A vöröshagyma külső leveleiből készítjük. 1 ½ L vízbe 2 nagy fej hagyma héját tesszük fel főzni kb. 3 percig, majd szűrjük, és amikor langyosra hűlt mézet adunk hozzá. ( Figyelj rá! a mézet soha se tegyed forrón a teába vagy egyéb készítménybe, mert az értékes tápanyagait a hő miatt elveszíti) Kortyolgatva fogyasztjuk.
Hagymapakolás: A hagyma levét vagy a reszelt hagymát puha rongyra tesszük és ráhelyezzük a bekrémezett mellkasra.
A hagyma kiváló levegőtisztító is. Felaprított, reszelt hagymát , esetleg kisebb kockára vágott hagymát, tegyél egy tüll zsákba, vagy gézlapba és akaszd az ágyad mellé. Reggelre a hagyma elszíneződik, mely magába szívja a levegőben lévő kórokozókat, ezzel is feltehetően csökkenti a betegség továbbadásának kockázatát.
Egy evő kanál méz+egy ek.torma + egy ek.mustár + egy fej v.hagyma + egy fej fokhagyma + egy db fekete retek. A hozzávalókat jól összevágni apróra és kenyérre kenve elfogyasztani.
Méz-fokhagyma: 1 gerezd fokhagymát összezúzni és egy teáskanál mézzel összekeverni. adjunk hozzá egy kevés meleg vizet és lassan meginni.
Orrdugulásra: bors, paprika
Minden, ami csípős (cayenne bors, chili paprika, piros v. zöld) a bennük megtalálható kapszaicin nevű anyag segíti a váladék termelő sejtek munkáját mind a tüdőben, mind pedig az orrüregben. Segítik a váladék eltávozását és enyhítik az orrdugulást.
Torokfájásra: fokhagyma
A legjobb felső légúti panaszokra használható fűszernövényünk. Baktérium és vírusölő hatású, hatásos a herpesz vírus és gombák ellen is. Kéntartalmának köszönhetően tisztítja a légutakat, enyhíti a torokfájást.
Gargalizálás: 1 pohár meleg vízbe ¼ teáskanál tengeri sót feloldani és gargalizálni.
Kasvirág (Echinacea)
Immunerősítő, mely a védekező rendszer serkentésével meggátolja a kórokozók szaporodást és gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényünk. A téli megfázásos időszakban hatékonyan csökkenti annak kialakulást, tehát jó betegség megelőzésre, és rendszeres használatával lecsökkenthető a kialakulása. Véd a baktériumoktól, vírusoktól és a gombáktól.
Homoktövis
Nagyon magas C-vitamin tartalmú növényünk, mely 10 X magasabb, mint a citromban. A,B,E vitaminok és flavonoidokban gazdag, immunrendszert erősítő növény.
Bodza
Gyulladáscsökkentő, köptető, antivirális hatású. Izzasztó hatású, virága és levele is lázcsillapító, immunerősítő növény, mely A, B, C vitaminforrás.
Gyulladásra citrusfélék
A gyümölcsökben lévő c vitamin erősíti az immunrendszert, a bennük lévő vitaminok és antioxidánsok a légutakban csökkentik a gyulladást. (megjegyzés: mivel déli gyümölcsökről van szó, melyek a szervezetre un. hűtő hatással bírnak, így a téli időszaban nem kifejezetten ajánlom, ezt mindenki döntse el maga megítélése szerint)
Baktériumfertőzésre: curry
A benne lévő kurkumin- mely a sárga színét kiváltó kurkumának alkotó eleme-kiváló baktériumölő hatása van. Antioxidáns, immunerősítő.
Gyógyteák:
Csipkebogyó
Magas C-vitamin tartalma miatt csak hideg vízben való áztatással oldható ki a hatóanyag tartalma. Egy éjszakára tegyük hideg vízbe a gyümölcs húsát, majd másnap szűrjük le, tegyük félre. Forraljunk fel vizet, majd amikor langyosra hűlt adjuk a már leszűrt, félretett, csipkebogyó teánkhoz. Mézzel ízesítve fogyasszuk. A keveréket nem forralhatjuk és a mézet sem lehet túl melegen beletenni, hiszen a fontos összetevőket elveszítjük.
Gyömbér tea
gyulladás csökkentő garattisztító. 2cm-es friss gyömbért megtisztítunk, aprítjuk, egy csésze, forró vízbe tesszük. Pár percig állni hagyjuk, majd ha langyosra hűlt mézzel ízesítve, kortyolva fogyasztjuk.
Kamilla
gyulladás csökkentő, immunerősítő. Belsőleg sokáig nem használható, mert nyálkahártya szárító hatású. A kamillás gőzölés az arc és homloküreg gyulladások, valamint a torokgyulladás kezelések hatékony segítője.
Csillagánizs
Nálunk fűszerként használatos, de a kínai gyógyászat gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatása miatt alkalmazza. A kasvirághoz hasonlóan a vírusok szaporodását gátló hatású. Legfőképpen a légúti hurutok esetén használjuk.
Hársfavirág
Izzasztó, nyákoldó hatású. Hörghurut enyhítő, csillapítja a torokfájást. Jó meghűlés, láz, köhögés ellen. Antibakteriális hatású, a legalkalmasabb növénynek tartják a meghűléses betegségek kezelésénél. Náthánál inhalálásra, ill. fokozatosan emelkedő hőmérsékletű lábfürdőben alkalmazzuk. Köhögés csillapító, köptető és nyákoldó hatású.
Készíts hársfavirág teát a következők szerint: 2-3 dl forró vízben leforrázni 2 tk, virágot,, majd 10 perc múlva leszűrjük. Kevésbé ismert a stresszkezelő, nyugtató hatása. Alvászavarok esetén, csökkenti az idegesség okozta magas vérnyomást. Kismamák a terhesség alatt ihatják.
Kakukkfű
gátolja a baktériumok szaporodását, gyulladás csökkentő, immunerősítő. Köhögés, hörgőgyulladás és orrdugulás ellen is kitűnő segítség.
Minden csípős ízt adó zöldségünk, fűszernövényünk, mint a – torma, mustár, retek-fekete retek, hagyma-újhagyma, fokhagyma, zsálya a légző rendszerünket erősítik. Használjátok bátran a természet kincsestárát!
Bécs Marianna